Neden Blogspot Kullanıyorum?

Neden Blogspot Kullanıyorum?

İnsanlar blog dendiği zaman profesyonel bir çalışma bekliyorlar. Yok öyle bir şey, bir blogun en önemli unsuru okuma yapmaya elverişli olmasıdır. Öncelikle bir ayrım yapmamız lazım, biz bir proje yapmıyoruz, içerik üretiyoruz. Burada yazdıklarım bir proje olsaydı, uzman olduğum alana hitap edecek şekilde dizayn ederdim. Güzel bir domain, hedef kitleme uygun bir tema, iyi bir alt yapı (we have Wordpress, fucking others), nişi besleyecek kaliteli-orijinal içerik ve 7-8 ay sabır yeterli olurdu. Benim derdim bir şeyler anlatmak, bu yüzden buradayım.

Google'ın Blogspot hizmetini seçtim, çünkü:

1- Ücretsiz: Blogumu bir sunucuda barındırsam aylık 5 dolar ödemem gerekecek. Hosting hizmeti alsam, yine belirli bir miktar ücret ödemem gerekecek ve daha da önemlisi istediğim kaliteyi yakalayamayacağım. O yüzden en temizi Blogspot.

2- Kolay kullanım: Bu blogu 10 saniyede açtım, domainin CNAME ve A kayıtlarını 1 dakikada yönlendirdim, içerikleri de çok kolay giriyorum. Temel birkaç ayar yaptıktan sonra Yayınla butonuna tıklıyorum ve kafam çok rahat.

3- "Yeterince" özelleştirilebilir: Özelleştirilebilirlik önemli bir unsur, ama benim için yeterince özelleştirilebilir olması artı bir özellik. Çünkü amacım sadece yazmak, temada birkaç oynama yaptım, okunabilirlik açısından kendime göre değerlendirdim, ortaya okuduğunuz bu blog çıktı.

4- Kodlama ile uğraştırmıyor: Wordpress kullanıyor olsaydım, sitenin tüm ayrıntılarıyla ilgilenirdim. Blogspot'un arkasında ise Google var, dolayısıyla benim yerime her şeyi o yapıyor. İstersem bazı noktalarla da oynayabiliyorum.

5- Tamamen mobil uyumlu: Bugün internet sitelerinin trafiğinde mobilin payı yüzde 40'lara ulaştı. Temanın responsive olması bu yüzden çok önemli. Blogspot'taki yerleşik temaların tamamında bu özellik var.

Geçen gün az kalsın ölüyordum, bugün aklıma Blogspot övmek geldi. Biraz sonra da Westworld'ün  son bölümünü izleyeceğim.