Az Önce Ölümden Döndüm

Ölümden Dönmek

Bu psikolojiyi anlatmalıyım, her ne kadar elim ayağım titrese de az önce yaşadıklarımın kayıt altına alınması lazım. Zira bu ülkede rastgele yaşadığımızın en güzel örneklerinden birini içerisinde barındırıyor.

Bu akşam arkadaşlarımla planımız vardı, ben işten dönüp eve geldim, arkadaşlarıma da ders çalıştıktan sonra aralarına katılacağımı söyledim. Onlar Beşiktaş maçını izliyorlardı, ilk yarı skorunu 3-0 olarak görünce, maç bitiminde aralarına katılırım dedim. Öyle de oldu, ben gittiğimde maç bitmiş, herkes rahat bir nefes almıştı. Kısa bir sohbetin ardından ben, Tugay ve Efe ayrıldık. Sonra Efe'yi eve bırakmak için Menderes'e gidiyorduk. Dünyanın en absürt olayı işte o yolda yaşandı.

İzmir'i bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim, Havalimanı'nı geçtikten sonra bir Menderes dönüşü vardır. O dönüşten sonra yol kısa süreliğine tek şerite düşer, sonra tekrar çift şerit yola devam edilir. Yol tek yöndür ve karşıdan araç gelmesi "normalde" imkansızdır.

Ölümden Döndüğüm Yer
Yolu bu şekilde tarif edebilirim, gördüğünüz üzere geliş-gidiş tek yön. Üstelik yollar çift şeritli. Bir araç ters yola girdiyse ya ağır gerizekalıdır ya da insanların hayatını tehlikeye atmaya yeminlidir. Başka bir açıklama bulmak zor.

İşte o tek şeritten çıkmaya az bir zaman kala, önümdeki aracın sağa kırdığını gördüm, ani bir refleksle ben de sağa doğru kırdım. Kırmasaydım, şu anda ciddi bir kaza geçirmiş olacaktım. Karşıdan normal şartlar altında gelmemesi gereken araç, benim aracımın sol aynasını alıp götürdü. Şoku atlatıp durduğumuzda ne aklımızda plaka vardı ne de canımıza kast eden araca dair bir detay. Farları tam olarak yanmıyordu zaten, ancak bir gerizekalı insanların hayatını bu kadar kolay tehlikeye atabilirdi.

Kendimize geldikten sonra polisi aramayı düşündük, sonra görevlilere verebileceğimiz hiçbir bilgi olmadığını hatırladık. O yolda bu şekilde devam eden biri Gaziemir'e kadar ters yönde ilerlemek zorunda, belki yakalanmıştır demekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

İşin ilginç yanı böyle absürt olaylar başıma ilk defa gelmiyor. Aracım park halindeyken yavaşça gelip çarpan da olmuştu, sinyal verip sağa döneceğimi belli etmeme rağmen kırmızı ışıktan sonra kasıtlı olarak bana çarpanda. Ama ilk kez biri, ben ve arkadaşlarımın canına kast etti. Son zamanlarda en çok kullandığım cümleyi yine tekrarlamak istiyorum: "Bu insanların rahatlığı beni bir gün çıldırtacak. "

Bakın gerçekten bu ülkede şans eseri hayatta kalıyoruz. Bu gece yaşadığım olayı başka bir ülkede anlatsam, saçmalama derlerdi herhalde. Tam olarak açıklayamıyorum bile, o kadar saçma bir olay.

Acilen bu ülkenin gerizekalılardan arındırılması lazım. Çok acil. Hayatta kalanın canı çıkıyor be!