Keşke Sadece TL Değer Kaybetse

Ortalama Altı İnsanlar

Son 5 yıldır şaşırma duygumu nerede kaybettim inanın hatırlamıyorum. Yaşananları, medyada görebildiğimiz kadarıyla büyük bir kayıtsızlıkla takip ediyorum. İnsanlar ölüyor, hayatta kalanlar çırpınıyor, dolar yükseliyor, TL değer kaybediyor, dış politika ağlıyor ve ben artık umursamıyorum. Böyle olmamasını isterdim.

Türkiye'de ortalama altı olup kendini ortalama üstü sanan insan sayısı giderek artıyor. Bunu ister eğitim sistemine bağlayın, isterseniz de yaşam standartlarına. Ben hiçbirine bağlamıyorum, insan aptal olup olmamayı kendi seçer. Vicdanlı olup olmamayı da. 

Normalde bir insan bilmediği konularda konuşmaz, gider araştırır, öğrenir, kendine bir bakış açısı yakalar, ancak öyle kendini ifade eder. Burada kimse bir şey bilmiyor, ama her konuda ahkam kesiyor. "Nereden biliyorsun?" diye sormak ayıp artık, "E televizyon da konuşuyorlar, dinlemiyor musun? Sen bize inanmıyor musun? Ben öğreneceğimi öğrendim, bu kadarı yeter" demek moda oldu. Okuma yok, araştırma yok, toplumsal hafıza yok ama televizyon var. Ya siz manyak mısınız lan?

Çok genç olmama rağmen, 60 yaş üstü bir insan bana bir şey danışmak istediğinde saygı duyuyor, "Oğlum sen okumuş adamsın, bunun doğrusu nedir?" diye soruyor. Neden? Çünkü onun lügatında okuyan, bilen insana saygı duymak var. Ama şu zamanda 60 yaşın altındakilere bir şeyler olmuş arkadaş, bilen insanı eziyorlar, bilgiyi küçümsüyorlar, aşağılıyorlar, üstelik sayıca çok fazlalar. Bu aptal sürüsünü istediğiniz gibi manipüle edebilirsiniz. Zira ediyorlar da. Hangi görüşten olursa olsun herkes için konuşuyorum, bu rezillik DNA'ya işlemiş. Aşırı sol sana söylüyorum, aşırı sağ sen anla.

Ben anlatmaktan yoruldum, o yüzden susuyorum, hatta umursamıyorum. Hep birlikte düşeceğiz ya, sadece ondan korkuyorum. 

Keşke sadece TL değer kaybetseydi de şu günleri görmeseydik. 

Geçen gün yaşanan Aladağ yangını hakkında hocam bir paylaşım yapmıştı, unutmadan buraya da not düşeyim:
Laiklik işte o yangın merdiveni. Bilin istedim!