Dinleme Becerisi Üzerine

Dinleme Becerisi

Gerek aldığım eğitim gerekse kendimi geliştirmek adına yaptığım araştırmaların sonucunda dinleme becerisi üzerine çok şey öğrendim. Çünkü bir insanı "anlayabilmek" dünyanın en zor işlerin biri. Geçtiğimiz günlerde Berkeley Fizik Profesörü Richard Muller'in harika bir anısına denk geldim. Dinleme becerisi üzerine öğretici olduğunu gördüğümden blogumda paylaşmak istedim.

Bir başka Fizik Profesörü olan Freeman Dyson ile öğle yemeğine çıkan Richard Muller, yemek sonrası yaptıkları sohbet üzerine düşünmeye başlar. Dyson'ın birkaç anahtar sorudan sonra uzun süre sessiz kaldığını farkeder.

Yemek sırasında Muller, onun yanıtlarını dinlemesinden gurur duymuş ve konuşmasına devam etmiştir. O anda durumun farkında olmayan Muller, kısa bir beyin egzersizinden sonra Dyson'ın yıllar içinde geliştirdiği bir konuda pratik yaptığını anlar: dinleme becerisi.

Çünkü yemek sırasında fark etmiştir ki, Dyson onunla ilgili bir şeyler öğrenmiş olmasına rağmen, Muller ondan hiçbir şey öğrenmemiştir. Ertesi gün bir öğle yemeğine daha çıkarlar ama bu sefer çok fazla konuşmamaya dikkat eder. Dyson'ı harekete geçirecek sorular sormaya konsantre olmuştur. Yaptığı denemede başarılı olan Muller, Dyson ile çıktığı o yemekte onun fizik, matematik ve dünya hakkındaki keskin görüşleri hakkında çok şey öğrenmiştir.

Kıssadan hisse: Dinleme dediğimiz unsur aslında bir sanat. Konsantre bir şekilde yapılan dinleme, ilgili soruları gerçek zamanlı olarak sormanızı sağlar ve karşınızdakini daha iyi anlamayı kolaylaştırır. İyi bir dinleyici olun!