Gartner'ın Hype Döngüsü

Önümüzdeki 5 Yılda Göreceğimiz Teknolojik Gelişmeler

Geçtiğimiz günlerde önümüzdeki 5 yıl içerisinde hangi teknolojik gelişmelerin olacağına dair bir şeyler okuyordum. Yaptığım okumaların arasında Gartner'ın Hype Döngüsü adında bir çalışmaya denk geldim. Oldukça profesyonel bir çalışma olduğundan ilgimi çekti ve uzun süre okudum. İlginç bulduğum bazı detayları paylaşmak istiyorum.

Gartner'ın Hype Döngüsü

Çalışmanın mantığı, yeni teknolojilerin verdiği cesur sözlere ve ne zaman sonuçlanacağına odaklanıyor. Daha iyi ifade etmek gerekirse, Gartner'ın Hype Döngüsü, teknolojilerin ve uygulamaların olgunluğunu, benimsenmesini, gerçekte neleri çözeceğini ve yeni fırsatları bizlere zamansal olarak gösteriyor.

Ayrıntılı bilgi için Gartner'ın internet sitesine girebilirsiniz. Ben şimdilik önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte hangi teknolojilerin hayatımıza tam olarak gireceğine odaklanacağım.

1. Internet of Things (Şeylerin İnterneti) 


Muhtemelen bu kavramı daha önce duymuşsunuzdur. Günümüzde giderek yaygınlaşıyor ve önümüzdeki dönemde çok daha yaygın hale gelecek. Internet of Things platformuna bağlı evlerde, sürücüsüz araçlarda ve akıllı işyerlerinde yaşayacağız. Kısacası her şey internete bağlı olacak. Peki gizlilik ne olacak? Bu günümüzde bile bir problem ve yaptığımız her şeyin depolandığını biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu konuyu çok tartışacağız.

2- Artırılmış Gerçeklik


Gartner'a göre, artırılmış gerçekliğin tamamen hayatımıza girmesi için 5-10 yıllık bir süreç gerekiyor. Daha doğrusu akıllı telefon tanıtımlarına benzer şekilde yaşam tarzları, eğlence ve iletişim alanlarında büyük bir değişim olması gerekiyor. Günümüzü düşünürsek buna şimdiden hazırlıklıyız.

3- Sanal Asistanlar


Sanal asistanların geleceği çok açık, bu kesin. Ancak önümüzdeki 10 yıl içinde bu teknoloji de değişebilir. Makine öğrenimi, analitik, doğal dil işleme ve yapay zeka yeteneklerini bir araya getirince ortaya muhteşem bir cihaz çıkabilir. Bu durum, makinelerin fiziksel işleri devraldığında yaşananlara benzer şekilde, insanların yaşam tarzında ilginç değişikliklere neden olabilir.

Jack Ma bu konuda son zamanlarda enfes bir açıklama yapmıştı. Ona göre bilgisayarlar, verileri ve insanların asla hesaplayamayacağı sayıları işleyerek her şeyi otomatikleştirecekler. Sanal asistanların akıbeti de nihayetinde bu olabilir.